In het besluit valt te lezen dat de hoogte van de boetes is gebaseerd op de aanneemsom van de aanbesteding (153.250 euro). De 3 bedrijven hebben meegewerkt aan een versnelde procedure en elk van hen heeft de overtreding erkend. Daarvoor hebben zij een boetekorting ontvangen. Timmerhuis krijgt een boete van 30.000 euro, als uiteindelijke winnaar van de opdracht. Bouwhuis krijgt een boete van 15.500 euro. Van Gelder krijgt geen boete. Dit bedrijf heeft als eerste de verboden afspraken gemeld bij de ACM en daarmee het onderzoek mogelijk gemaakt. Dit wordt clementie genoemd.
"Het is zorgelijk dat dit nog steeds voorkomt in de bouwsector", aldus Martijn Snoep, bestuursvoorzitter van de ACM. "De ACM grijpt in waar dat gebeurt en roept bedrijven op om schoon schip te maken. Het is goed dat de betrokken bedrijven de overtreding hebben erkend en hebben meegewerkt aan versnelde afhandeling van de zaak.”
De gemeente Ommen had in 2024 de drie bedrijven gevraagd een offerte te maken voor de aanpak van de Varsenerstraat in de stad. Bouwhuis en Timmerhuis stemden hun prijzen op elkaar af en spraken af dat degene die de klus niet zou krijgen, 3000 euro van de ander zou ontvangen. Later verhoogden ze dat bedrag naar 4500 euro. Van Gelder wilde daar niet aan meewerken en meldde de verboden prijsafspraken bij de ACM.
Van Gelder betreurt wat er in 2024 is voorgevallen. In een verklaring laat het bedrijf weten: "Dit voorval is voor ons onacceptabel, past niet bij ons en is niet de manier hoe wij zaken willen doen." Uit onderzoek, uitgevoerd door de ACM en een extern bureau, blijkt dat dit de procedure in Ommen een op zichzelf staand voorval is geweest.
"We hebben passende maatregelen genomen", benadrukt Van Gelder. "Zo zijn onze procedures verder aangescherpt om overtredingen van de Mededingingswet in de toekomst te voorkomen. Er is een Compliance Officer aangesteld en de trainingen op het gebied van compliance zijn geïntensiveerd. Wij betreuren zeer dat wij het vertrouwen van de gemeente Ommen en de GWW-branche hebben geschaad."
Gemeente Ommen heeft ook kennis genomen van de uitspraak en 'bestudeert' die nu. Wethouder Bert Boerman: "Voor de gemeente is het fundamenteel dat aanbestedingen eerlijk verlopen en dat gemeenschapsgeld zorgvuldig wordt besteed. Prijsafspraken zijn daarbij onacceptabel. Voor ons staat nu voorop dat we zorgvuldig nagaan in hoeverre de gemeente nadeel heeft ondervonden en welke vervolgstappen eventueel mogelijk zijn."








